Skip to content

12 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1992

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 14, 2004

Property Information

Block225
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,481
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
25%
Improvement Value:$259,900
75%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778-16.0%
2024$15,214+33.4%
2023$11,401+1.4%
2022$11,238+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 4789, Page 155

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 2665, Page 318

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 2596, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1992