Skip to content

1058 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1915

Last Sale Price
$110,885
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block25
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
19%
Improvement Value:$94,500
81%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,609+6.4%
2024$4,333+5.4%
2023$4,113+1.4%
2022$4,054+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,885
Sq Ft1,700DeedBook 6503, Page 1730Recorded10/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915