Skip to content

1060 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block25
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
19%
Improvement Value:$92,100
81%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+6.4%
2024$4,211+5.4%
2023$3,997+1.4%
2022$3,940+2.7%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 6345, Page 202Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$15,914

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 6170, Page 1643

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5048, Page 202

Property Sale

Sale
$120,777
DeedBook 5048, Page 192

Property Sale

Sale
$113,162
DeedBook 4693, Page 170

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2877, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1918