Skip to content

1042 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block25
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
25%
Improvement Value:$90,400
75%
Total Assessment$120,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+6.4%
2024$4,459+5.4%
2023$4,232+1.4%
2022$4,172+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3109, Page 191

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2632, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1918