Skip to content

1018 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 1888

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jul 18, 1994

Property Information

Block25
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
20%
Improvement Value:$119,200
80%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+6.4%
2024$5,494+5.4%
2023$5,214+1.4%
2022$5,140+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2837, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1888