Skip to content

11 Rutledge Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block265
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,114
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
32%
Improvement Value:$99,800
68%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+11.5%
2024$5,177+5.6%
2023$4,901+1.5%
2022$4,828+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,114DeedBook 6524, Page 1765Recorded6/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940