Skip to content

502 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2015

Property Information

Block292
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,639
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
31%
Improvement Value:$140,500
69%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,960+6.4%
2024$7,483+5.4%
2023$7,102+1.4%
2022$7,001+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4453, Page 277

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2574, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1930