Skip to content

518 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block292
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
32%
Improvement Value:$135,400
68%
Total Assessment$199,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+6.4%
2024$7,361+5.4%
2023$6,986+1.4%
2022$6,887+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 6281, Page 1836Recorded4/13/2017

Property Sale

Sale
$62,274
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1945