Skip to content

510 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block292
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
27%
Improvement Value:$170,900
73%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+6.4%
2024$8,673+5.4%
2023$8,232+1.4%
2022$8,115+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,584DeedBook 6372, Page 717Recorded7/1/2019

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 3854, Page 89

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2608, Page 346

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940