Skip to content

337 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block306
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSEMI DETAC
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,531
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
34%
Improvement Value:$91,500
66%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+6.4%
2024$5,109+5.4%
2023$4,849+1.4%
2022$4,780+15.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,531DeedBook 6499, Page 1743Recorded9/13/2022

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,531DeedBook 6482, Page 460Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,531DeedBook 6374, Page 1964Recorded7/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$108,500
DeedBook 5984, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 3514, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2597, Page 318

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920