Skip to content

346 Berwyn Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block306
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,674
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
33%
Improvement Value:$85,000
67%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,956+6.4%
2024$4,658+5.4%
2023$4,421+1.4%
2022$4,358+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,674DeedBook 6545, Page 1087Recorded1/5/2024

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 3199, Page 231

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1916