Skip to content

320 Concord Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block310
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,693
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
30%
Improvement Value:$115,400
70%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+6.4%
2024$6,126+5.4%
2023$5,814+1.4%
2022$5,732+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960