Skip to content

14 State Police DrTrenton, NJ 08628

Built 1940

Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block423
Lot222
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
32%
Improvement Value:$206,600
68%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+6.4%
2024$11,261+5.4%
2023$10,688+1.4%
2022$10,536+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940