Skip to content

40 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 11, 2006

Property Information

Block435
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,687
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$172,400
65%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+6.6%
2024$9,488+5.5%
2023$8,993+1.5%
2022$8,861+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966