Skip to content

38 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block435
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,771
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$179,400
66%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,635+6.4%
2024$9,997+5.4%
2023$9,488+1.4%
2022$9,353+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,771DeedBook 6558, Page 1158Recorded6/6/2024

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 3756, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1966