Skip to content

48 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block435
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,220
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
27%
Improvement Value:$234,000
73%
Total Assessment$320,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,355+6.5%
2024$11,599+5.5%
2023$10,996+1.5%
2022$10,836+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000
Sq Ft3,220DeedBook 6602, Page 374Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,220DeedBook 6554, Page 1648Recorded4/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948