Skip to content

28 Windybush WayTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block436
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,816
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
28%
Improvement Value:$227,500
72%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+6.4%
2024$11,731+5.4%
2023$11,134+1.4%
2022$10,975+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 6208, Page 1292Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977