Skip to content

3 Marion Ct

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block445
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description2FD
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,704
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
32%
Improvement Value:$100,000
68%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+6.4%
2024$5,449+5.4%
2023$5,172+1.4%
2022$5,099+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4145, Page 248

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3827, Page 100

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940