Skip to content

282 Clamer Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2011

Property Information

Block459
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,348
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
32%
Improvement Value:$115,900
68%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+6.4%
2024$6,300+5.4%
2023$5,979+1.4%
2022$5,894+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4806, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1955