Skip to content

300 Wynnewood Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block459
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
33%
Improvement Value:$115,000
67%
Total Assessment$171,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,729+6.4%
2024$6,326+5.4%
2023$6,004+1.4%
2022$5,918+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 6194, Page 1384Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3245, Page 117

Property Sale

Sale
$113,950
DeedBook 2542, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1953