Skip to content

934 Terrace Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block470
Lot236
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,426
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
28%
Improvement Value:$131,300
72%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+6.4%
2024$6,788+5.4%
2023$6,443+1.4%
2022$6,351+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 6204, Page 1199Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 3672, Page 5

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951