Skip to content

17 Bittersweet Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block523
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
38%
Improvement Value:$112,300
62%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,123+6.4%
2024$6,695+5.4%
2023$6,355+1.4%
2022$6,264+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,500
DeedBook 5824, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1960