Skip to content

1 Knight Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Oct 20, 1983

Property Information

Block523
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
37%
Improvement Value:$117,900
63%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,363+6.4%
2024$6,921+5.4%
2023$6,569+1.4%
2022$6,475+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960