Skip to content

3 Knight Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 19, 1982

Property Information

Block523
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
36%
Improvement Value:$114,300
64%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,001+6.4%
2024$6,581+5.4%
2023$6,246+1.4%
2022$6,157+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960