Skip to content

4 Autumn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 2, 2015

Property Information

Block523
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
38%
Improvement Value:$106,700
62%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+6.4%
2024$6,322+5.4%
2023$6,000+1.4%
2022$5,915+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 6215, Page 1495Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2693, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1960