Skip to content

8 Autumn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block523
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
36%
Improvement Value:$114,400
64%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,751+6.6%
2024$6,331+5.6%
2023$5,996+1.5%
2022$5,907+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4549, Page 244

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960