Skip to content

12 Autumn LnTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block523
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,610
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
35%
Improvement Value:$113,200
65%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+6.4%
2024$6,448+5.4%
2023$6,120+1.4%
2022$6,033+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 6261, Page 30Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4529, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1960