Skip to content

88 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1958

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block529
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,500
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
26%
Improvement Value:$254,700
74%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+6.4%
2024$12,803+5.4%
2023$12,152+1.4%
2022$11,979+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$412,500
Sq Ft2,500DeedBook 6437, Page 1889Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 6286, Page 93Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958