Skip to content

84 Mountain View RdTrenton, NJ 08628

Built 1950

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 2, 2017

Property Information

Block529
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,965
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
31%
Improvement Value:$212,400
69%
Total Assessment$307,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,110+6.4%
2024$11,383+5.4%
2023$10,804+1.4%
2022$10,650+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 6306, Page 915Recorded11/8/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,965DeedBook 6249, Page 333Recorded5/11/2016

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 4790, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3874, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950