Skip to content

5 Tina DrTitusville, NJ 08560

Built 1977

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block574
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,634
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$217,500
70%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,212+6.4%
2024$11,479+5.4%
2023$10,895+1.4%
2022$10,740+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6085, Page 723

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5938, Page 17

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977