Skip to content

272 Brookside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Dec 22, 1997

Property Information

Block60
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
34%
Improvement Value:$82,000
66%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+6.4%
2024$4,573+5.4%
2023$4,341+1.4%
2022$4,279+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$86,900
DeedBook 3320, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955