Skip to content

167 Clover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block60
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
34%
Improvement Value:$80,900
66%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+6.4%
2024$4,533+5.4%
2023$4,302+1.4%
2022$4,241+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2043, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1954