Skip to content

171 Clover Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1954

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block60
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
34%
Improvement Value:$80,900
66%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+6.4%
2024$4,533+5.4%
2023$4,302+1.4%
2022$4,241+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft972DeedBook 6575, Page 552Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 6253, Page 1777Recorded6/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954