Skip to content

122 Rosedale AveTrenton, NJ 08638

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2006

Property Information

Block83
Lot304
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,304
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
32%
Improvement Value:$90,900
68%
Total Assessment$133,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+6.4%
2024$4,921+5.4%
2023$4,670+1.4%
2022$4,604+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969