Skip to content

5 Cavalier DrTrenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block1526
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
27%
Improvement Value:$267,400
73%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,986+6.7%
2024$12,172+1.2%
2023$12,024+1.9%
2022$11,803+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,646DeedBook 6520, Page 1681Recorded4/19/2023

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 2345, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1985