Skip to content

9 Mccoy AveTrenton, NJ 08619

Built 1910

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block1572
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage915
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
39%
Improvement Value:$86,600
61%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+6.7%
2024$4,687+1.2%
2023$4,630-6.3%
2022$4,942+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 3608, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1910