Skip to content

102 Vincent AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Oct 17, 1996

Property Information

Block1683
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
37%
Improvement Value:$132,600
63%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+6.7%
2024$6,989+1.2%
2023$6,905+1.9%
2022$6,778+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3133, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1925