Skip to content

81 Wittenborn Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1953

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block1696
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
38%
Improvement Value:$135,200
62%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,682+6.7%
2024$7,201+1.2%
2023$7,113+1.9%
2022$6,983+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 6086, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1953