Skip to content

19 Alton Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block1707
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$142,200
63%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+6.7%
2024$7,455+1.2%
2023$7,365+6.5%
2022$6,913+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,448DeedBook 6306, Page 853Recorded11/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956