Skip to content

74 Brighten DrTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block1696
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
47%
Improvement Value:$91,700
53%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+18.2%
2024$5,166+1.2%
2023$5,103+1.9%
2022$5,009+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft1,052DeedBook 6523, Page 380Recorded5/16/2023

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 5980, Page 147

Property Sale

SaleMulti
$339,000
DeedBook 4986, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$281,000
DeedBook 4670, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 4542, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1955