Skip to content

2806 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1907

Last Sale Price
$175,007
Last Sale Date
Oct 17, 2013

Property Information

Block1697
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,103
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
30%
Improvement Value:$156,400
70%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+6.7%
2024$7,382+1.2%
2023$7,293+1.9%
2022$7,159+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,007

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 6181, Page 1063Recorded10/28/2013

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5701, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1907