Skip to content

39 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2020

Property Information

Block1702
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
38%
Improvement Value:$131,200
62%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,436+6.7%
2024$6,969+1.2%
2023$6,885+6.5%
2022$6,463+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,800

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6322, Page 640Recorded4/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962