Skip to content

206 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block1707
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
39%
Improvement Value:$127,400
61%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+6.7%
2024$6,916+1.2%
2023$6,833+6.5%
2022$6,414+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4836, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$115,500
DeedBook 2780, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1957