Skip to content

8 Valley RdTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block1719
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
31%
Improvement Value:$221,900
69%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,333+6.7%
2024$10,622+1.2%
2023$10,494+9.8%
2022$9,557+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft2,122DeedBook 6377, Page 1159Recorded8/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 6154, Page 372

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5669, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 3689, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1983