Skip to content

351 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block1715
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
36%
Improvement Value:$153,600
64%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,458+6.7%
2024$7,927+1.2%
2023$7,831+6.5%
2022$7,351+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000
Sq Ft1,328DeedBook 6518, Page 552Recorded3/22/2023

Property Sale

SaleMulti
$384,000
DeedBook 5369, Page 105

Property Sale

SaleMulti
$168,500
DeedBook 2448, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1956