Skip to content

17 Florister Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Mar 6, 2003

Property Information

Block1715
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
36%
Improvement Value:$169,100
64%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+6.7%
2024$8,697+1.2%
2023$8,591+6.5%
2022$8,065+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4504, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 3102, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1964