Skip to content

566 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 3, 2021

Property Information

Block1719
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,100
28%
Improvement Value:$261,900
72%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757+6.7%
2024$11,957+1.2%
2023$11,812+6.5%
2022$11,088+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,436DeedBook 6449, Page 1740Recorded7/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$221,000
DeedBook 2409, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1985