Skip to content

11 Percy West DrTrenton, NJ 08690

Built 1988

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block1722
Lot172
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
27%
Improvement Value:$285,300
73%
Total Assessment$391,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,789+6.7%
2024$12,925+1.2%
2023$12,768+6.5%
2022$11,986+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,502DeedBook 6401, Page 1066Recorded4/8/2020

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 2445, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1988