Skip to content

299 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$438,900
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block1722
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
31%
Improvement Value:$215,500
69%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+6.7%
2024$10,325+1.2%
2023$10,200+6.5%
2022$9,575+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$438,900
DeedBook 5689, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$174,500
DeedBook 3786, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1977