Skip to content

16 Zieglers LaTrenton, NJ 08690

Built 1947

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Oct 4, 1999

Property Information

Block1722
Lot115
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
29%
Improvement Value:$207,600
71%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+6.7%
2024$9,714+1.2%
2023$9,596+6.5%
2022$9,008+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 3699, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1947